Pored znamenitih samoborskih pastrvi u potoku Gradni već duže vrijeme obitava i nekoliko porodica divljih pataka. Zadnji puta smo ih zamijetili 2012. u vrlo kasnu jesen, a s proljećem su se vratile u potok Gradnu.
Divlja patka, (lat. Anas platyrhynchos),u našoj zemlji nastanjuje područja s umjerenom klimom. Mužjak divlje patke na glavi i vratu ima tamnozeleno perje metalnog sjaja s bijelim prstenom na dnu i svojim izgledom je atraktivniji od ženke, kako bi na sebe privukao potencijalnog napadača. Perje mu je na prsima smeđe boje, a trbuh i donja strana krila su svijetlosivi, dok je kratko repno perje bijelo. Lako prepoznatljiv kljun je žut i sa strane nazubljen i prilagođen kopanju po mulju potočnih obala.
Ženka je izgledom neuglednija od mužjaka, ima svijetlosmeđe i tamnosmeđe perje koje služi za mimikriju. Obilježje i ženke i mužjaka su narančaste kratke noge i široke plivaće kožice među prstima koje omogućuju zadržavanje na vodama bržih tokova. Dok mužjak svojim izgledom privlači poglede eventualnog napadača i odvlači ga od gnijezda, ženka se za to vrijeme umiri i “stopi” s okolinom, štiteći na taj način potomstvo u gnijezdu.
Divlja patka odlično i brzo leti i izvanredno pliva, što smo posvjedočili i danas. Uspjeli smo napraviti desetak fotografija, i bez obzira što smo bili podalje od njih i koristili zoom 42x, patke su nas opazile i kao rakete uzletile iz potoka Gradne.
Fotografije su napravljene u parku Vugrinščak kroz koji protječe potok Gradna, a sva ta, gotovo netaknuta priroda, dostupna je 5 minuta uzvodno od trga kralja Tomislava u Samoboru, do koje se može doći lijepo uređenom šetnicom uz potok Gradnu.
S obzirom da divlja patka nastanjuje obale vodotoka i jezera, bara i močvara, a hrani se biljnom hranom, vodenim kukcima, žabama i ribicama, možemo biti sigurni da je flora i fauna našeg potoka Gradne svakim danom sve bogatija.
Nastojmo svojim ponašanjem da tako i ostane, čuvajmo prirodu za našu djecu.
Tekst i fotografije: Ivan Držanić
Views: (695)