“Inverted Vee” za 40m (7 MHz) band
Kao i svi drugi radioamateri, koji kao i ja imaju dvorište neprimjereno rastezanju full-size kratkovalnih antena, odlučio sam napraviti klasični “Inverted Vee”, podesiti ga kompromisno za sredinu banda (kompromisi su nekad loši) i kasnije iskoristiti kao bazu za “trap” antenu za 40m+80m band.
Vjerujem da svi, koji krenu u samogradnju antene, prvo razmišljaju o prilagodnom članu, ili balunu. I u tom razmišljanju možda se upitamo da li je bolje kupiti tvornički balun, a kad i ako već kupimo balun, zašto ne kupiti i gotovu, tvornički podešenu i ispitanu antenu? I onda se vratimo na početak priče, i prisjetimo se razloga zbog kojih smo odlučili sami napraviti ono što je prije nas napravilo tisuće radioamatera u svijetu. Kod mene je taj razlog bio više materijalne prirode, jer sam mislio kako nije neki preveliki izazov napraviti nešto za što postoji nekoliko desetaka uputstava na različitim jezicima.
Odmah da primijetim kako i ta jednostavna antena može postati “veliki izazov”, ako se čovjek ne drži preporuka i naputaka, pa umjesto jednog promjera cjevi, uzme onaj koji ima.
Nakon tih i sličnih razmišljanja, za balun sam odlučio primijeniti “ugly choke”, stvarno ekstremno ružan ali i ekstremno učinkovit balun. Svrha baluna je omogućiti povezivanje balansiranog dipola s nebalansiranim napojnim vodom, u ovom slučaju koaksijalnim kabelom. Balun.1:1 “choke balun” zapravo i nije balun, već je njegova funkcija eliminirati RF struju koja teče na vanjskoj površini koaksijalnog kabela, načelom gušenja (choke), tj. eleminirati RF smetnje.
Za izradu “ugly choke” baluna postoje neke preporuke:
– dužina korištenog koaksijalnog kabela iznosi 5.5 do 6.4m
– promjer cijevi na kojoj se motaju zavoji: 11-20 cm
– ako se zavoji motaju tanjim koaksom, koristite manji promjer cjevi i obrnuto
Za izradu baluna koristio sam kanalizacijsku cijev fi 110mm s poklopcem, dužine 25 cm, na koju sam namotao 6.4m kvalitetnog RG-58U kabela a zavoje učvrstio plastičnim vezicama. Broj zavoja nije bitan, bitna je dužina korištenog kabela koja iznosi od 5.49 do 6.4m. Koristio sam maksimalnu preporučenu dužinu, kako bih iskoristio nešto od tog kabela kao vezu s H-100 kabelom, koji vodi od radio uređaja do baluna.
Spojeve sam izveo preko inox vijaka i inox podloški, koje sam kasnije lakirao, ali jednako dobro je spojeve lemiti, ako ne i bolje. Ja sam odabrao način rastavnog spoja, jer nisam znao što me očekuje kod podešavanja antene, tj. ostavio sam mogućnost da balun odvojim od dipola bez nekih problema.
Dipole sam napravio od crne izolirane Cu licne presjeka većeg od potrebnog, kako bih još malo dobio na “kratkoći” antene, zbog nedostatka prostora za vješanje dipola. Na kraju se to ispostavilo kao dobar izbor, jer su dipoli, nakon podešavanja ispali 70 cm kraći od proračunskih.
Vrlo dobro mjesto za izračun dimenzija Inverted Vee antene za bilo koji band je stranica američkog radioamatera K7MEM, Martina. Iz iskustva mogu reći da dobijeni rezultati znatno ovise o dosta faktora, kao što su apex, debljina i materjial žice, visina hvatišta, udaljenost od drugih objekata, korišteni balun i visina krajnjih izolatora od zemlje. Dobijeni rezultati neka vam budu grubi orjentir, a vaša antena će na kraju biti kraća od dobijenih rezultata, barem je takva moja.
Materijal:
– inox vijci M5 sa maticama i podloškama
– lemne stopice zaštićene od korozije
– cijev za kanalizaciju fi 110mm, za “ugly choke”, s poklopcem
– koaksijalni kabel RG-58U, za motanje “ugly choke”, 6.4m
– plastične vezice za učvršćenje
– žica za dipol: izolirana Cu licna, površine presjeka 2.5 kvadratnih mm, dužine 10.06 + 0.44m = 10.5 m po kraku dipola. Ovih 44 cm viška ostavio sam zbog načina na koji sam dipole vezao na balun i na izolatore
– cijev za vodu, “okiten”, reže se na dužinu od 10 cm i služi kao krajnji izolator dipola od hvatišta.
Podešavanje Inverted Vee
Ovo je vjerojatno najuzbudljiviji dio izrade antene, ali s ovom antenom nema greške, centimetri tek počinju biti bitni kad se odnos stojnih valova dotjera do 1:2, tada pazite koliko režete! Ja nisam rezao, što preporučujem i vama, nego sam žicu dipola vraćao unazad i na taj način poništavao zračenje i samu dužinu dipola. Rezao sam tek kada sam utvrdio da imam dovoljno žice za prolaz kroz izolatore i vezanje za iste. Za informaciju, kod moje antene 5 cm kraći dipol značio je porast rezonantne frekvencije antene za 40 kHz.
Inverted Vee, čije fotografije možete pogledati OVDJE, jednostavno se podešava i uspjeh je gotovo zagarantiran, ako negdje kardinalno ne pogriješite. Odnos stojnih valova i izračene snage lijepo se da podesiti do 1:1.4, ja nisam uspio bolje, možda vi uspijete 🙂
73 de 9A2GB
Ivan
Views: (1015)